Výjimka pro fotbal a hokej: ano nebo ne?

17.10.2020

V rámci vládních opatření pro boj s koronavirovou epidemií jsou od pondělí 12. října přerušeny všechny sportovní soutěže včetně těch profesionálních. Sportovci tento krok nesou nelibě, chtěli by hrát nebo aspoň trénovat. Zatím však od ministra zdravotnictví platí vystavená stopka. Zaslouží si někdo výjimku?

Covid-19 se ve sportovních kabinách šíří, především zástupci hokejové extraligy o tom ví své, karanténu pocítily téměř všechny týmy. Nemocí si prošly i některé kluby druhé ligy a mančafty první fotbalové soutěže. Argument pro uzavření je tedy více než zjevný - covidu se v kabinách daří a každý, kdo je pozitivní, může nemoc šířit dál.

Právě množství týmů, které mají karanténu za sebou, je hlasem hokejistů, proč by se mělo hrát dál - týmy jsou promořené, případná opětovná nákaza by měla nastat minimálně po 90 dnech. Fotbalová liga se naopak po právu cítí dotčeně, prováděla testování všech hráčů a funkcionářů před každým kolem a stálo to nemalé peníze. To je argument proti.

Při vší úctě k florbalu, volejbalu, házené, basketu a dalším kolektivním sportům a soutěžím - pokud by měl někdo dostat výjimku ze zákazu, měly by to být právě fotbal a hokej, konkrétně Fortuna liga a Tipsport extraliga, nejvyšší soutěže.

V otázce sledovanosti jsou tyto dvě ligy na míle daleko od všech ostatních soutěží i kolektivních sportů (jen dodám: nechci se teď věnovat individuálním sportům, které si u hygieny můžou vydupat výjimku, jako třeba Oktagon). Také přidám myšlenku, že by obě soutěže měly vystupovat společně, pokud by se jedna hrála a druhá ne, připadalo by mi to negentlemanské, i když se fotbal hraje venku a má v tom značnou výhodu.

Dříve se zástupci některých klubů nechali slyšet, že bez diváků hrát nechtějí. Je to logické, kluby přicházejí o peníze ze vstupného a ty pak chybí v klubové kase (jedno domácí utkání často vynáší přes milion korun, bez odečtení nákladů). Ovšem nyní se ukazuje, že problém s penězi asi není tak palčivý, jak se zdálo. Soutěže totiž přerušila vláda a ne samotné kluby, najednou všichni chtějí hrát, i bez podpory diváků v ochozech.

Měli by tedy nejlepší tuzemští fotbalisté a hokejisté dostat od ministra Prymuly výjimku? Za mě ano, protože na kvalitní televizní zápas si najde čas klidně i 200 tisíc lidí. Dvě stě tisíc lidí, co sedí doma na zadku, nikde necourá a pomáhá tak ke zlepšení situace.

Navíc v této pochmurné době je potřeba lidem dopřát i nějakou zábavu, ne jen depresivní zprávy.

Tak snad se sportovní utkání z České republiky s přídomkem "live" vrátí na obrazovky co nejdříve.

-lz-

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky